sphero macrolab'e alternatif arayışları

sphero diye bir robot var. fotoğraftaki kişi kullanıyor.

kaynak: Brad Wilson @Flickr

şöyle veya böyle güzel şeyler de yapabilirsiniz, işsizseniz ve canınız sıkılıyorsa.

bu güzel, yuvarlak gibi güzelim doğal bir forma sahip güzel robotu öğretim amaçlı okullarda veya öğretim alanlarında kullanabiliyorsunuz. müdahele edebildiğiniz bir yuvarlanma hızı, rengi, doğrultusunu belirtmek için değiştirip durduğunuz bir kuyruk açısı var. bakın, ürünün education sayfasında (http://www.gosphero.com/education/) bazı etkinlik örnekleri var. bunları ya olduğu gibi ya da okulların müfredatlarına uyarlayıp öğretmenlerin kullanımına sunmaya çalışıyorum artistanbul'da.

sphero'nun öğretim amaçlı etkinliklerde kullanılabilecek bir uygulaması var: macrolab (android, ios). ios üzerinde minik bir ekran görüntüsü:

sphero'yu harekete geçirerek kısa kısa komutlardan oluşan komut dizileri oluşturuyorsunuz. bunlara makro deniyor. yukarıda "zig zag" isimli bir makro var, örneğin. uygulama cihazın bluetooth adaptörü vasıtasıyla bunları sphero'ya iletiyor. makro, sphero için önemli. üretici orbotix'in github hesabında bu konuda bi belirtim de (specification) var: SpheroMacros0.99.pdf eğer sphero için bir uygulama geliştirme niyetindeyseniz bakmanız gerek. maalesef belge eski. sphero'nun yeni sürümünde geçerliliğini sürdürdüğünden emin değilim.

sınıf içinde macrolab'i kullanması zor. bir kere yüzeye koyduğunuz sphero'ların sayısı artınca karmaşıklık da artıyor. diğer bir sebebi de stabil bir uygulama olmayışı. bunun yanında belli kullanışlılık ve tepkisellik sorunları var. şunun gibi basit sorunları bile yamamıyor orbotix.

mevcut tüm sphero'ları tarayıp bağlanabilen bir öğrenci cihazı yerine, tüm cihazlara kendisi bağlanan ve ilgili öğrenciye iletişime geçebileceği sphero'yu ayıran bir yönetici uygulama şart. bunu ofiste yeri geldiğinde cansu ve onur ile konuştum. fikrim şu: bir raspberry pi'ın üzerinde çalışan bir nodejs uygulaması olur. (nodejs olması node-serialport gibi güzel projeler olması nedeniyle benim dileğim) bu uygulama tüm sphero'lara bağlanır. raspberry pi da ağa bağlı olur veya öğretmek dilerse yanında bir kutuyla bunu taşır, bilgisayarıyla doğrudan bağlanır. öğrenciler de pi'a kablosuz ağ üzerinden bağlanır. burada seçenek birden fazla. öğretmen raspi üzerinde oturum açar. bağlı sphero'ları ve öğrenci cihazlarını görür. istediği öğrenciye istediği sphero'yu atar-tayin eder. öğrenciler de raspi'ye bağlanırken oturum açar ya da öğretmenlerinin açtıkları derse hemen katılırlar. gördükleri şey macrolab'in bir web sürümü olabilir. veya nodejs ile çalışan uygulama basit, restful bir http api sunabilir. bu fikrin şematiği şöyle:

ilk fikrin değişmesi gerektiğini düşünmem uzun sürmedi. scratch ile ilgili scratchx.org'a bakarken "neden scratch ile sphero'yu kontrol etmiyoruz ki?" diye sordum. "bunu scratchx ile kendim yapabilirim" derken scratch forumlarındaki şu başlığı gördüm: https://scratch.mit.edu/discuss/topic/21808/ jishiha isimli kullanıcı sphero isimli ruby gem'inin yardımıyla sphero'yu scratch ile konuşabilir hale getirmiş.

Caner Güral

learning enthusiast. e-learning designer. result-oriented. 27.