20 kasım

şurada, bir öğrencinin birkaç saat önce içtiği sigaranın kokusu sinmesin diye açık bıraktığı etüt odası penceresinin önündeyim. dolanıyorum. saat üç olmadı henüz. kısacık montaj filmimizin sahneleriyle tahayyül ettiğim birkaç müzik sırasıyla dönüyor. hep olmasa da chris zabriskie isimli bir müzisyenin i am a man who will fight for your honor’u, a silver mt. zion’un this gentle hearts, like shot bird’s fallen’ı, agalloch’un tomorrow will never come’ı. yeterince depresifler, zaten filmimizin renk yoğunluğu da buna uygun.

hocasının kurnazlığını ima etmeye çalışmaksızın ifade etmeliyim; bu dersin sinema seven her öğrenci için birer elma şekeri olduğunu düşünüyorum. ancak gerçek böyle değil. o da birçoğu gibi samimiyetimizi öldüren, katamayan, garip bir ders. çünkü programının muhtevasıyla hocasının kendisince iyi bir şeyler yaptığını düşünmesi arasında tuhaf ve konformist bir ilişki var. ikisinin de acele olduğunu düşünüyorum; birbirlerini görmüyor gibiler. öğrencisi; kötü olduğunu, sahiden uyduruk olduğunu bilerek de olsa elindeki ürününü (ödevini) o haliyle sergilemekten başka bir alışkanlığı olamamış kişi. hepimiz böyle ödevler sergiledikten sonra en az bir kere, üretirken zorunda olmasak aslında onu yapmayı ne kadar sevdiğimizi kendimize söylemiş kişilerizdir. çünkü bu tarz ödevler burada bir alışkanlık oldu.

(…)

kredi yurtlar kurumu’nun, öğrenci yurtlarına her ay düzenli dağıttığı resmî sehpa üstü dergisinin bir sayfası bir masada açık ve sayfa kenarındaki sözü söyleyen kişi heyecanlı bir biçimde sudan’a da aynı yurtlardan yaptıklarından bahsediyor. devletlinin başarısından ve mutluluğundan kıskanacağım bir şey kalmadığını düşünüyorum. ne de olsa anlamsız bir şekilde koğuş sistemiyle yarı özel yurt sisteminin içinde öğrenim hayatının konaklama hizmetini alıyoruz. bence adaletsizlik.

(…)

sıkıştırılması için beklediğim videonun 2. geçişi de tamamlanmış. filmimizin başlığı barda, gemide, c blok gibi filmlere atıfla 3202′de olabilir.

Caner Güral

learning enthusiast. e-learning designer. result-oriented. 27.